Zakończenie oceny wniosków złożonych w ramach konkursu 5/1.1.1/2019 – „Technologie kosmiczne”.

Zakończenie oceny wniosków złożonych w ramach konkursu 5/1.1.1/2019 – „Technologie kosmiczne”.


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało dziś o zakończeniu oceny wniosków złożonych w ramach konkursu 5/1.1.1/2019 – „Technologie kosmiczne”.

Spośród wszystkich 33 złożonych wniosków wybrano 15, które uzyskały dofinansowanie. Wśród tych przedsięwzięć znalazł się także projekt opracowany przez naszych pracowników. Projekt ten nosi tytuł „Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych”.

Przedsięwzięcie to realizowane w Konsorcjum, w skład którego wchodzą Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” Sp. z o.o.

W ramach projektu planuje się realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych, których efektem końcowym będzie  rakietowy trójstopniowy suborbitalny system nośny wielokrotnego użytku, zdolny od wyniesienia ładunku powyżej Linii Kármána, a więc umownej granicy między atmosferą a przestrzenią kosmiczną, która to przebiega na wysokości 100 km nad poziomem morza. Dotychczas żadna z produkowanych w Polsce rakiet nie przekroczyła tej linii, a nawet się do niej nie zbliżyła. Będzie to zatem przedsięwzięcie przełomowe, które wpłynie znacząco na rozwój polskiego przemysłu kosmicznego.

Wynoszenie ładunków powyżej Linii Kármána umożliwi realizację prac badawczych w warunkach mikrograwitacji, a także sondowanie górnych warstw atmosfery. Projekt ma zatem ogromny potencjał by przyczynić się nie tylko do rozwoju przemysłu kosmicznego, ale całej polskiej nauki i myśli technicznej.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 23 693 412,53 PLN, z czego 18 638 069,30 PLN zostanie dofinansowane przez NCBiR ze środków Unii Europejskiej. Był to trzeci projekt pod względem wielkości spośród wszystkich, które zakwalifikowały się do dofinansowania.

Sukces przedsięwzięcia jest dla nas wielką motywacją do dalszej pracy nad Państwa projektami. Wspólnie bowiem przyczyniamy się do tego, że nauka i przemysł się rozwijają budując rodzimą gospodarkę!

Komentowanie zablokowane